péntek

Töltött káposzta édes-savanyú – abszolút slow food


Nincs talán magyar (ami egyébként meg nem is az) étel, amelyet ennyiféle képpen készítenek az ország különböző tájain. Ettem én már savanyú levélbe töltött káposztát, savanyú káposztával, apró savanyú káposztát húsgombóccal, édes káposztalevélbe töltött káposztát paradicsommal, hús nélküli kukoricadarás káposztát, és még megannyi félét. Lehet benne füstölt csülök, füstölt libacomb, sertéstarja, sertésborda, van aki sült debrecenivel kínálja, tetején sült szalonna taréj. A darált hús lehet sertés, borjú, libamell, pulyka, sőt még marha is. Főhet bográcsban, nagy lábosban tűzhelyen, sütőben tepsiben, rőmertopfban, kemencében. Az igazat megvallva nem kerestem rá az interneten, mert biztos ráment volna a fél napom. Leírom most, ahogy én készítettem, azzal a megjegyzéssel, hogy állítólag én már 9 hónaposan nagy megelégedettséggel fogyasztottam a töltelékből. Na már most ez a mai napig nem változott. Kis híján reggelire is tudom fogyasztani, de ami mindig is a kedvencem volt, az a pár órával az elkészülte utáni még langyos állapot, mikor a nagy lábasból egy-egy kisebb tölteléket (a töltelék mindig legyen kicsi) kihalász az ember, nahát az isteni!
Hozzáteszem , én magam is többféleképpen készítem. Jó lenne tudni, ki hogyan?
Jöjjön hát ez a novemberi, késő őszi délutáni verzió.

Hozzávalók 6 főre:

  • 0,5 kg darált hús
  • 1 hosszú karaj húsos csontja
  • 10 dkg rizs 
  • 2 ek. libazsír
  • alaplé (mennyiség a lábas méretétől függ, annyi mindenképp, hogy ellepje)
  • 1 fej lapos (tölteni való) közepes méretű édes káposzta
  • ½ fej édeskáposzta vékonyra szeletelve
  • 30 dkg savanyú aprókáposzta
  • 1 db nagy vöröshagyma
  • 5 db fokhagymagerezd
  • friss tárkonyág/lestyán
  • szárított tárkony/csombor
  • jó minőségű édes nemes pirospaprika
  • só, bors
Az előkészítés során az alábbi sorrendet követtem:
1. Egy nagy fej vöröshagyma felét felaprítottam, libazsíron megdínszteltem, hozzáadtam a szárított tárkonyt, három gerezd fokhagymát (passzírozva), és a 10 dkg rizzsel kicsit pároltam fedő alatt, majd mielőtt eloltottam alatta a gázt, megszórom piros paprikával.
2. Időközben egy közepes lábosban forraltam vizet, és a torzsájától középen megfosztott káposztafejet belehelyeztem a forró vízbe. Vigyázat a víz ne forrjon, nem az a cél, hogy megfőjön a káposztánk, csak annyi, hogy a levelek szépen egyenként leszedhetővé válljanak. A káposztaleveleket egy nagyobb tálba gyűjtöm, és lefedve tartom, mivel a gőz még kicsit puhítja.
3. A darált húst egy nagyobb tálba helyezem, rákanalazom a fonnyasztott hagymás rizst, sózom, borsozom, és egy tojással jól összedolgozom. Fél órára félreteszem. (ha előre tudom, hogy káposztát töltök, akár 1 nappal előre is előkészíthető.) A töltelék elkészült.
4. Az időközben kihűlt káposztalevelekről levágom az erősebb ereket, és kezdhetem a töltést. A káposztalevelekbe egy kis méretű evőkanálnyi tölteléket helyezek, lehetőleg mindig ugyanannyit –már ha a level nagysága engedi – és egy lapos tálcára helyezem őket. Nekem a fenti mennyiségből 24 darab lett.
5. A lábas mérete a töltött káposzták számától függ, mert mindenképp több rétegben kell , hogy elhelyezkedjenek, hogy az ízek jól összeérjenek. Én egy nagy leveses lábast választottam. A húsos csontot kis libazsíron jól átpirítottam, rárétegeztem a savanyú és az édes aprókáposzta felét, ráhelyezem a töltelékeket, és a tetejére az aprókáposzta másik felét. Egy csokor friss kapor , szemes bors, és 1-2 kis chilipaprika megy a tetejére. Felöntöm az alaplével.
6. 3 - azaz három óráig nagyon kis lángon (mint a húslevest) főzöm. Ízlés szerint pici rántás mehet rá, én nem szoktam. Tejföl szintén szokás, ízlés kérdése. Nagyon, nagyon finom lett. Az édes káposzta és savanyú káposzta számomra kellemes összhangja.


Töltött káposzta könnyebb verziói ebben a blogban:


nyári édes káposzta zsemlés töltelékkel
édes káposztalevelek fehér hússal


Töltött káposzta a fiúknál:


Lorien verziója
Horasz nyírségi káposztája



Nincsenek megjegyzések:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails