a kép illusztráció |
D e f i n í c i ó és T ö r t é n e t :
Készítését az angolok a 19. században az indiai gyarmatokon tanultak alapján adaptálták. Az autentikus indiai chutney fűszeres ételek kiegészítőjeként eredetileg frissen készült. Az angolok fordításában egy nagyon fűszeres, ízekben gazdag, édes-savanyú, zöldségek és gyümülcsök felhasználásával készült sűrű lekvárszerű konzerv született.
A Chutney készítésének 7 szabálya
1. Ha chutney készítésre szánod el magad, ne fukarkodj az idővel.
2. Használj rozsdamentes edényeket és faspatulát(lapátot, fakanalat, stb.) Az ecet (kémiai reakció során) elszínezheti az anyagokat.
3. A zöldségeket, gyümölcsöket vágd kicsi, nagyjából egyenlő darabokra. Ez nagyon FONTOS, mert ez garantálja, hogy egyenletesen puhuljanak, bár ez igényli a legtöbb IDŐ-t.
4. Hosszasan és lassú kángon főzd a chutney-t Csak így garantálható a megfelelő konzisztencia.
5. Kevergesd. Főleg a vége felé légy figyelmes, mert könnyen odakap.
6. Az elkészült chutney-t töltsd üvegbe, és jól zárd le. A nem megfelelően lezárt üvegben tárolt chutney kiszárad, megromlik.
7. Hűvös, száraz helyen tárold, felhasználás előtt legalább 8 hétig.
Felhasználható zöldségek és gyümölcsök
Készítése nyár elejétől késő őszig tart. A sokféle zöldség és gyümölcs közül teljesség igénye nélkül az alábbiakat használhatjuk:
· Alma
· Hagyma
· Birsalma
· Paradicsom
· Zöldparadicsom
· Tök
· Cukkini
· Sütőtök
· Szilva
· Füge
Fűszerek és jó minőségű ecet nélkül nem készülhet chutney. A cukor mellet az ecet tartósítószerként funkicionál, minősége pedig egyenes arányban ál a készülendő chutney minőségével. Használjunk kitűnő, lehetőleg biológiai erjesztéssel készült ecetet (pl. almaecet). Leggyakrabban használt fűszerek a bors, fokhagyma, koriander, chili, szerecsendió, gyömbér, fahéjrúd, kömény, mustármag. A fűszereknek praktikus ún. Fűszertasakot készíteni, amit a kész chutney-ból kiemelünk, és így ízük belefő, de a nem kívánatos fűszerdarabokat elkerüljük.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése