kedd

Töltött paprika - sütőben



Már már félve írom le ezt a receptet, mert a gasztrobogtársadalom túl egyszerűnek találhatja. Én szeretem az egyszerű ételeket, és hiszek az elkészítés különbözőségében. Nem nagyon szeretek vízzel főzni. Nagyon sok mindent fedő alatt párolok víz hozzáadása nélkül, és még több mindent sütőben készítek. Lehet, hogy megelepő, de ilyen a töltött paprika is.
Megmosom a paprikákat / én mindig kisméretű többféle színű parikát veszek: jobb az íze és mutatósabb is/. Levágom a tetejüket, és megtisztítom a magjától és az erétől. A 10 kis darab 4 főre elegendő.
Hozzávalók:
10 kisméretű sokszínű ún. lecsópaprika

400 g finomra darált hús /sovány sertés, csirke vagy pulyka/
2 ek rizs/elhagyható/

1 tk szárított kakukkfű
1 tojás
1 kis vöröshagyma
friss majoranna, oreganó és 1 kk pirospaprika
só, bors

A paradicsom szósz

2-3 paradicsom
3-400 ml jó minőségű paradicsomszósz/akár az egészet is készíthetjük friss paradicsomból/
1 kk cukor
Elkészítés
A töltelékhez való darált húst helyezzük egy tálba. Olajon megfonnyasztjuk a hagymát, rádobom a szárított kakukkfüvet, és a legvégén a rizst és a piros paprikát. Hozzáadom a húshoz, beleütöm a tojást, az apróra vágott zöldfűszreket és jól öszekeverem. 5-10 percig hagyom állni (pár óra is lehet), majd megtöltöm vele a paprikákat.
Photo1.
Egy fémserpenyőbe helyezem a parikákat, beledobok 2-3 friss paradicsomot, és felöntöm zöldséglével. 190ºC-os sütőben fedő alatt párolom 30 percig, majd a paprikákat kiszedem. A visszamaradt léhez hozzáadom a paradicsomszószt, és még 20 percig a sütőben sűrítem. Ha a szósz megfeleő állagú, visszarakom a parikákat, és még 8 percig sütöm. A lényeg, hogy finom sűrú szósz legyen, az ízek összeérjenek. Számomra ez sokkal finomabb, mint a lábosban főtt verzió.

péntek

Füge a kertből - gorgonzolával



A füge nem mindig érik be kis hazánkban, de ilyen enyhe tél után már nem is csodálkoztam, hogy a kertben levő fa valami hihetetlen megbokrosodott, és telis tele lett szép érett fügével. Egy a bökkenő: a fa nem a miénk, hanem a szomszédunké, de sebaj, mert párat kaptunk ajándékba és így készült el a mai napi betevő.


Hozzávalók :


Fejenként egy-két friss füge

Prociutto vagy húsos baconszalonna szeletek /annyi szeletke, ahány sajt csomagot készítünk/

1 nagy sárga vagy/és piros paradicsom

olivaolaj

modenai balzsamecet

A paradicsomokat felvágjuk egészen kis kockákra. A magvas részt el lehet távolítani, és így sokkal szebb, húsos kis kockákat kapunk. Öntünk rá egy kis olivaolajat és balzsamecetet.

A fügéket egészben hagyva becsomagoljuk őket a sonkába/baconszalonnába, majd serpenyőben kis olivaolajon megsütjük.

Gorgonzola darabkákkal tálalom.

Só, bors nem kell rá, a bacon vagy a sonka ill. a gorgonzola kellőképp sós, a füge édeskés, a balzsamecet kissé savanykást ízt kölcsönöz. Mennyei!

csütörtök

Sárga és rózsaszínű paradicsom, az az paradicsom project itt is






Piros volt a paradicsom nem sárga… no ezt most én nem énekelthetem, mert az első érett paradicsomunk az bizony sárga lett. Csak tudnánk melyik? Már korábban írtam, hogy kaptam 8 féle a vezérigazgatónő által is emlegetett heirloom és egyéb biomagvakat a barátnőmtől az USA-ból, és kora tavasszal hihetetlen tudományos módon elkezdtünk kis palántákat nevelni. Mindegyik csoport meg volt számozva, a számok a csomagoláson szerepeltek, és külön egy lista is volt a fajtákról és web-oldalakról. Szépen növekedtek az ablak előtti asztalon, átültetük őket külön cserepekbe, amikoris el kellett utaznunk. Eddig még nem lett volna baj, mert megszerveztük az öntözést, ám mikor hazatértünk a Dél-franciaországi kirándulásból, azt tapasztaltuk, hogy nagyon nagyra nőttek, és a nagy melegre való tekintettel úgy döntöttünk, hogy végleges helyükre ültetjük őket, mielőtt kiszáradnának. Na hát ez persze nem volt előkészítve, és a nagy rohanásba, a rendszer –amit korábban oly akkurátusan felállítottunk, és üzemeltettünk –összeomlott. Két helyen nőnek, elég sokan vannak, de számok már nincsenek mellettük. Így aztán most találgathatjuk, hogy melyik növény melyik fajta. Sárga lett az első.





Gondoltam ez egyszerű, mert megnézem, melyik a sárga, és kész! Ma ja, de kiderült, hogy abból is kettő van. Segítség! A múlt héten olvastam a szakácsék oldalán, hogy Debrecenben már dolgoznak a paradicsomon. Mit Debrecenben! Egy debreceni (jómagam lennék) lelkes amatőr is dolgoznik rajta, de még milyen amatőr...

A sárga enyhén citromos, friss ízű, a rózsaszín hihetetlen aromas és édeskés. Nekem a rózsaszín ízre sokkal finomabb, de a sárga nagyon mutatós.
Az első paradicsomokból a következőt csináltam.

Paradicsomsalsa

A paradicsomokat félbevágom, eltávolítom a magvas részt, és egészen pici kockákra vágom. Olivaolajat, és világos szójaszószt adok hozzá. Az olivaolaj-szójaszósz kombináció nagyon jól megy az ázsiai ízvilághoz. Sóra nincs szükség

Mediterrán ízvilág esetén szójaszósz helyett kiváló minőségű modenai ecetet használok.

kedd

Paella - a nagyszabású esti főzés a szabadban


Mit tehet az ember, ha diétázik és barbecue-ra hívják? Először csöppet aggódik, majd rájön, hogy sebaj, egy kis grillezett ezt-azt csipeget, hozzá salátákat, szuper!
No így indultam én neki a múlt heti kerti partinak, amit a szívemhez nagyon közellálló érdi barátaink rendeztek. Kicsit gyanús volt, mikor a grill mellett pácolatlan csirkedarabok hevertek, és végképp elcsodálkoztam , mikor egy nagy méretű kétfülű serpenyő került elő. Ekkor derült ki, hogy grillproject sztornó; paella lesz a menű. Mondhatom igazán nagy ötlet volt, ez egy teambuiling gasztroniai élmény, ugyanis mindenki baromi kiváncsian lesi, hogy mi kerül egymás után a nagy serpenyőbe –és ez eltart vagy másfél órát – másrészt meg itt-ott be kell segíteni szeletelésben, hozdide-teddoda. Nagyon élveztük, és persze a diétát már az italnál feladtam, mert sangria-t szervíroztak jégkockával.


Paella - készítést Macinál olvashattunk. Ez is az ahány ház, annyi szokás kategória. Én úgy jegyeztem le, ahogyan házigazdánk készítette.

Paella csirkével, nyúllal, rákkal és kagylóval
8-10 főre az alábbi mennyiség szükségeltetik :

1 kg csirke darabokra vágva, bőr nélkül
½ kg nyúlhús /elhagyható/
16 db rák
16 db kagyló
1/2 kg laposhal
½ kg kicsi darabokra vágott paradicsom
1 fehérbabkonzerv
2 db kaliforniapaprika csíkokra vágva
rizs
sáfrány
só,bors
sok sok citrom cikkekre vágva
Először a grillre került a nagy paella serpenyő (ennek biztos van valami spéci neve, de sajnos nem tudom), amiben olivaolaj hevül. Ezen pirítottuk a csirkét, és - mint utólag kiderült - a nyulat, amíg szépen megpörkölődött. Ekkor került bele a csíkokra vágott paprika, majd a paradicsom. A rizset, fel-felöntöttük alaplével, belekerült a sáfrány, majd a legvégén a rák és a kagyló. Én hiányoltam belőle a fokhagymát, de csak készítés közben, mert az íze fantasztikusan üdítő, nyáriasra sikeredett. nem hiányoztak belőle egyéb fűszerek. Mindenkinek ajánlom kipróbálásra.

hétfő

Scamorza baconbe tekerve, koktélparadicsommal - majdnem South Beach


A múlt heti bejegyzésem óta még mindig a szénhidrátmentesség jegyében próbálom élni a napjaimat, de csak próbalom, mert ez a Balatonnál rég nem látott barátokkal, akik nem arról híresek, hogy sör, szalonna, grillezés nélkül ütik el a tóparti napokat, hát persze , hogy nem sikerült. Így aztán persze, hogy megettem egy lángost a tóparti büfében, hozzá pedig hideg fröccsöket kellett elfogyasztanom.


Scamorza 

A scamorza a mozarellához hasonló, kicsit gumiszerű de a mozarellánál szárazabb sajt. Alakja egy antik bőrből készült pénztartóhoz hasonlít. Eredetileg bivalytejből, manapság leginkább tehéntejből készül natúr és füstölt verzióban. A recept igazából nem is az, hanem egy félkész termék, amit Bolognában vásároltam az ottani Ipercoop-ban. Igaz az jófajta prociutto sonkába volt csomagolva, dehát az most nem volt a frigóban.


2 főre az alábbi mennyiség szükségeltetik :


1 csomag scamorza sajt

Prociutto vagy húsos baconszalonna szeletek /annyi szeletke, ahány sajt csomagot készítünk/

10 darab koktélparadicsom

olíva olaj

friss bazsalikomlevelek

só, bors

A sajtokat falatnyi darabokra vágjuk, és becsomagoljuk őket a sonkába/baconszalonnába, majd serpenyőben kis olivaolajon megsütjük.

Félbevágott koktélparadicsomokkal, paprikalekvárral tálalom.

péntek

Fűszeres húsgombócok paprikalekvárral és párolt mángoldlevelekkel



South Beach Diet 3. nap


Még mindig a szénhidrátmentesség jegyében próbálom élni a napjaimat, amit holnaptól nem tudom, hogyan fogok véghezmenni, mert megyünk a Balatonra rég nem látott barátokhoz, akik nem arról híresek, hogy sör, szalonna, grillezés nélkül ütik el a tóparti napokat. Sebaj, én majd egy jellem leszek, és a lángosos mellett csak elsétálok némán, és max. benyomok egy sült kolbászt kenyér nélkül. Mikor a többiek a jéghideg csapolt söröket töltik magukba, majd én szerényen ásványvízet kérek. No de visszatérve a mai napi menűhöz, ami még szigorúan a diéta jegyében zajlott!


Húsgombóc 

a recept az Essential (magyarul Nélkülözhetetlen) sorozat Fingerfoods könyvéből a fűszeres burger, ami szerintem szenzációs.


2 főre az alábbi mennyiség szükségeltetik :


25 dkg darált marha v. borjúhús

frissen reszelt gyömbér

1-2 felaprított chilipaprika

3 gerezd fokhagyma

1 tk curry

só, bors

Jól összedolgozzuk, állni hagyjuk, majd serpenyőben kis olivaolajon megsütjük.

Sült pepperonival, paprikalekvárral, fűszeres túróval, párolt mángolddal tálaltam. Paprikalekvárt egy édes rég nem látott barátnőmtől kaptam, érdeklődés esetén majd egy következő posztban feltöltöm a receptet.

Fűszeres túró
Zöldfűszeres joghurt

csütörtök

South Beach Diéta - Karalábéleves


Zsenge karalábéleves húsgombóccal

Egy nagy, zsenge karalábét megtisztítok, és kockákra vágok. Egy lábosban olivaolajat hevítek, rádobom a karalábét, egy gyöngyhagymát reszelve, sok petrezselyemzölddet, pici curryport és lefedve párolom, csaknem puhára. Ekkor felöntöm zöldséglével, és friss karikákra vágott petrezselyemgyökeret dobok bele. Idöközben elkészítem a húsgombócot:

25 dkg darált csirke vagy pulykahús
1 tojás
petrezselyemzöld
só, bors
pici reszelt gyömbér(ez elhagyható)
és 5 percre állni hagyom. Amikor már majdnem puhára főtt a levesem beleszaggatom a húsgombócokat, és még 5 percig főzöm.

Hozzávalók :
  • 1 db nagy zsenge karalábé
  • 1 nagy csokor petrezselyemzöld v. 2 db új petrezselyemgyökér zöldjével együtt
  • 2 nagy gerezd idei fokhagyma
  • 1 kis fej gyöngyhagyma
  • curry, só, bors
Levesek ebben a blogban itt.

kedd

South Beach Diéta - 1. nap




Mángold



Indoklatlanul kevéssé ismert zöld leveles zöldség. Szerintem gyönyörű, ellentétben mondjuk egy citromos rizotto-val, a mi növényünk irtó fotogén, és mindenféle kellék nélkül sztár. A növényről kicsit bővebben itt olvashatunk, vitamin, és ásványianyagtartalmát pedig eme oldal részletezi. Én az alábbi módon készítettem el: a nagy mángold leveleket megmostam, és nagy laskákra vátam. Egy nyeles serpenyőben olivaolajat hevítettem, rádobtam két nagy szeletekre vágott fokhagymagerezdet, a felaprított mángoldlevelet, só, bors, és 2 db tojást ráütöttem. Reggelinek, snack-nek, könnyű ebédnek kitünő.

vasárnap

Madras curry basmati rizzsel



Tulajdonképp naan kenyeret akartam készíteni, mert az egyik kolleganő nem volt elégedett a sajátjával. Ezért találtam ki, hogy az indiaiak által oly kedvelt kenyér mellé csinálok egy jó, fűszeres curry-t. Naan kenyér nem lett, mert nem volt itthon se tojás, se joghurt, így aztán lett basmati rizs.

(Ázsia fűszerek, kellékek ezen az oldalon találhatók.)



Madras curry 




  • 1 kg marhahús kockákra vágva
  • 25 g őrölt koriander
  • 6 tk őrölt csillagánizs
  • 1 tk barna mustármag
  • 1/2 tk feketebors
  • 1 tk chilipor
  • 1 tk kurkuma
  • 1 tk só
  • 2 tk préselt fokhagyma
  • 2 tk frissen reszelt gyömbér
  • 2 ek rizsecet
  • 1 ek ghee (tisztított vaj) vagy növényi olaj
  • 1 hagyma
  • paradicsomszósz
  • 1-2 friss paradicsom
  • 250 ml húslé



A hozzávaló fűszerek felsorolása, és előkészítése (mis en place) a leghosszabb feladat.
A hús, a paradicsomszósz és a húslé kivételével az összes fűszert egy aprítókéses turmixba teszük, és finom curry pasztát készítünk.
Az olajat felforrósítjuk egy lábasban, rádobjuk a curryt és egy-két percig pirítjuk, majd a kockára felvágott húst, és újabb pár percig sütjük, majd a paradicsomszósz és a húslé segítségével hígitjuk, és fedő alatt kb. 2 óráig főzzük. Akkor van kész, ha a hús megpuhult, a szósz pedig besűrűsödött.



A basmati rizs az egyik legfinomabb hosszúszemű rizsfajta, mely az indiai ételek nagyszerű körete, melyet a jázminrizsnél leírtak szerint elkészítünk.


Szilvássüti


Sajnálom, unalmas. De isteni! Ennél egyszerűbb, de nagyszerűbb süti nem sok van.

Ld. meggyes süti vagy barackos süti. Ezt most 3 tojással készítettem, joghurt helyett 1/2 doboz tejföl. Tetejét sütés előtt fahéjas cukorral szórtam meg, és mikor kész, másflé percig rákapcsoltam a grillezőt, ettől kicsit karamellizálódott a cukor, és a gyümölcs. Befalták. Jó étvágyat!

szerda

Mézédes sárgadinnye sonkával


Na hát erre aztán nem mondhatom, hogy jót főztem, de valljuk be az őszintét, nem is van mindig erre érkezése az embernek. Azt hiszem nem magyarázom, hogy ez hogyan készül, a lényeg : nagyon finom jégbehűtött dinnye és valami jófajta leheletvékonyra szeletelt olasz vagy spanyol sonka a két nélkülözhetetlen kellék. Na már most az én olasz/spanyol sonkám az francia volt, amit egy nagyáruházi lánc felvágottas pultján pillantottam meg előre szeletelve, fóliázva, és hiába keresgéltem, hogy milyen sonka, az égvilágon semmilyen leírást nem találtam, viszont feledhetetlen volt az élmény.

kedd

Kovászos uborka


Nyilván mindenkinek van egy tutti tippje, mitől lesz jó a kovászos uborka, és nyilván mindenkinek ízlésétől fügően mástól finom. Én a ropogós, nem túl sós uborkát kedvelem, ami egy picinykét fűszeres.


Még nem találtam rá a tökéletes receptúrára, tehát ha bárkinek van bevált, kérem ossza meg velem, igérem kipróbálom!


Hozzávalók:

5 l-es befőttes üveg

2,5 kg uborka

egy köteg kapor

2 gerezd fokhagyma

1 nyers, hámozott burgonya

száraz kenyér

terasz + némi napsütés

só ( ez a legfontosabb)

Elkészítés:

  • A befőttesüveget csillogóra sikálom, az uborkákat is (csillogni nem kell, de kefével szoktam, hogy nehogy homokszemcsék maradjanak a felületén). 
  • Az uborka mindkét végét levágom, oldalát beirdalom, és állítva begyömöszölöm őket. Én technikailag ezt úgy szoktam csinálni, egyik kezemet benn tartom az üvegben, a másikkal adogatom az uborkákat, így a bentlevő kezemmel sorba tudom őket rendezni. 
  • A felkarikázott burgonyát (ez Lidi néni (a Kolosi téri piacról) tutti tippje, amit még édesanyjától tanult-ettől lesz ropogós) az aljára rakom a két gerezd fokhagymával együtt. 
  • Literenként 1 evőkanál kell bele, és az én tudomámányom itt megáll, mert ugyebár csak az én konyhafiókomban hányféle kanál van, és a sók minőségéről, szemcsézettségéről már ne is beszéljünk! (Tavaly annyira sós lett, hogy katasztrófa. )
  • Pár napig kiteszem az erkélyre félig árnyékos helyre.


5 nappal később :




Amikor kész, leszűröm, az uborkákat tiszta üvegekbe rakom, a levét átszűrve felforralom, visszahűtöm és ezt öntöm vissza az uborkára. Hűtőben tartom jól lefedve. Sokáig eláll.

Még több tartósítás, befőzés Nyárikonyhánál!

Befőzés - receptek, tudnivalók ezen az oldalon
Eperdzsem (boddzavirággal, rózsaborssal)
Cseresznye cukor nélkül
Klasszikus meggybefőtt
Cseresznyés ribizlidzsem
Fügelekvár

vasárnap

VKF VI - Főétel - Hirtelen sült bélszín Cumberland mártással



Ez pont úgy indult, mint amikor a gombhoz vesszük a kabátot. Az elmúlt két hétben legalább háromszor vettem ribizlit, mert ugyebár lemegy a szezon, és akkor soha többet ribizli. Egy pár napja, hogy gőzerővel gondolkoztam a komlementer ízek mesgyéjén, hát megmondom, leragadtam, mert mindenáron Cumberland mártást akartam a ribizliből készíteni, így hát ehhez kellet húst nézni. Vadhús jó lenne, dehát én azt nem eszem, meg hát itt a nyár, hogy néz az ki. A múlt héten kacsa volt a piacon, gondoltam, veszek egy mellett, megsütöm mindkét oldalát, és szép szeletkéket vágok belőle. Kacsa nem volt, és egyáltalán a felhozatal gyér, így ma reggel rohantam egy szupermarketbe, és vettem ezt a 120 g-os bélszínt, és így alakult ki a főétel.
Szalonnába göngyölt hirtelensült bélszín, rózsaborssal, Cumberland mártással, sült burgonyakarikákkal, spenótágyon. A mártásunk édes, savanyú, a bors csípős, mindez nagyon jól harmonizál a vöröshúshoz.

Hozzávalók
120 g-os bélszínszelet fejenként
2 mm-es füstölt szalonnaszeletek
burgonya
friss spenótlevelek(leforrázva)
rózsabors
Cumberland mártás

A húst betekertem a szalonnába, majd hűtőben ültettem kicsit. Egy serpenyőt felhevítettem, és először az oldalát sütögettem, majd az aljt, és a legvégén egy percet a tetejét. Időközben egy kiolajozott tepsin vékonyra szeletelt burgonyákat megsütöttem(ez pár percet vesz igénybe) és elrendeztem a tányéron a spenótleveleken körívesen, és ráhelyeztem a megsült bélszínem. Mellé a bélszín megmaradt zsiradékán megfuttattam a rózsaborsot. A mártást köré öntöttem.

VKF VI - Dupla paradicsomleves


Komlementer ízek – legelső gondolatvillanás a paradicsom és a bazsalikom házassága volt, melyre épült ez a roppant egyszerű, ámbár rafinált kombináció a kétféle paradicsom kétféle hőkezeléssel, és a friss zöldfűszer.

A hagymát olivaolaj és vaj keverékén megfonyasztom. 

A paradicsomokat megmosom, darabokra vágom, és fedő alatt puhára párolom. Ezután átpasszírozom, vízzel, esetleg jó minőségű paradicsomlével megfelelő állagú levest készítek. Fűszert a levesbe a só és egy pici cukor kivételével nem használok, megpróbálom konzerválni a friss paradicsom ízét.

A kiegészítés ezután következik. Elkészítem a betétet, melyhez összekevertem egy fél doboz ricottát egy kis krémsajttal, egy pici sóval, és sok apróra vágott bazsalikomlevéllel, és 1 órára a hűtőbe raktam. 

A 10 darab kis koktélparadicsomot egy kiolajzott tepsiben 200 fokon kb 10 perc alatt meggrilleztem.

Az enyhén langyos levesbe belepotyogtatom a még meleg, grillezett koktélparadicsomokat, és a közepére kanalazom a bazsalikomos ricottát. Megszórom friss bazsalikomlevélellel, olíva olajjal. 



Paradicsomleves

Hozzávalók

  • ½ kg szabadföldi paradicsom
  • 10 szem koktélparadicsom
  • 1 nagyobb fej gyöngyhagyma
  • ½ doboz ricotta
  • 1 ek krémsajt
  • friss bazsalikom
  • olivaolaj
  • só, bors
Levesek ebben a blogban itt.

Megjegyzés: hidegen, melegen, langyosan. Mindenképp finom.

Cumberland mártás/Cumberland sauce

Ezt az angol mártást természetesen többféle képpen készítik. Én az angol Chris Lloyd : Gardener Cook c. könyve alapján készítettem: 25 dkg ribizliből ribizlizselét főztem az alábbi módon. A ribizliket a szárától megfosztom, jól megmosom, és egy kanál vízzel felforralom. Pár perc alatt megpuhul, ekkor átpasszírozom és újabb pár perc elteltével ízlés szerint 1-2 ek. cukrot adok hozzá, és addig főzöm, amíg egy kissé ragacsos a teteje.
Hozzáreszelem egy naracs héját, 1 ek narancslevet, 1 tk angol mustárt, sózom, borsozom és a végén 1 ek vörösbort.

Hozzávalók :
1 csésze ribizlizselé
1 narancs héja
1 ek narancslé
1 tk mustár
1 ek vörösbor

Megjegyzés: Kitűnő különféle sültekhez, karácsonyi pulykához.


Karácsonyi pulykasütés
Töltelékek sültekhez
Bélszín hirtelen sütve

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails